ŠKOLA JIŘÍHO HARCUBY _____PROJEKTY ____ATELIÉR_____DOMŮ____GALERIE_____O MNĚ_____KONTAKTY

 

 

 

MEETING - SETKÁNÍ (2014)

Artist in Residence, Toyama Institute of Glass Art, Toyama (JP)

 

 

 

__ ___

____

__ __

____

 

V současném světě kolem nás se často zdá neuvěřitelně snadné mít všechno, co chceme. Jednoduše si odskočíme do levného obchodu a prostě to koupíme. TEĎ! A pokud nemáme dostatek peněz, vezmeme si půjčku. Uvykli jsme tomuto způsobu života a přitom si nevšimli, že ztrácíme respekt k přírodě, stejně jako k sobě navzájem. Vztahy jsou totiž jiné - nemůžeme si je prostě jen vzít a jít.
Do Toyamy jsem přišla s poměrně jednoduchým plánem: setkám se s místními obyvateli a vytvořím o nich výstavu. Mým nápadem bylo fotit náhodné lidi se zavřenýma očima. Jednoduché...?
Má první setkání byla skutečně krátká, takže se mi v průběhu prvního dne nepodařilo vyfotit ani jediný portrét. Úplně jsem ztratila odvahu - co mám dělat?.. Chtělo se mi zůstat doma, mluvit s lidmi se mi najednou zdálo tolik těžké... A potom jsem pořídila první fotografii. Vyfotila jsem sebe samu. Uvědomila jsem si totiž, že mám úplně stejné potíže s navázáním kontaktu, jako lidé kolem mě. Někdy je opravdu těžké mluvit s druhými lidmi...
Rozhodla jsem se tedy přestat cokoli očekávat a prostě si jen užívat příjemné chvíle na neznámém místě a být otevřená novým setkáním... Učila jsem se, že některé věci potřebují čas. A potom to začalo fungovat.
Konečně jsem zaznamenala náhodná setkání - vyfotila jsem několik místních obyvatel a začala rýt jejich portréty se zavřenýma očima. Zavřené oči směrují naši pozornost "dovnitř" - na duši. Pokusila jsem se však zachytit u nich vzhled nejen fyzický. Abych se o nich dozvědla víc, připravila jsem pro své modely a modelky dárky - malé skleněné kamínky s rytými barevnými figurami. Měli si vybrat ten, který se jim nejvíce líbí. Později jsem vyrobila zvětšené kopie těchto vybraných kamínků, které jsem v galerii nechala jakoby "levitovat" jako symbolicky vyjádřené obrazy duší portrétovaných - ty, které nemají žádné limity.
Původně jsem měla v úmyslu vyrýt 7 portrétů - setkání, ale během práce na svém projektu jsem se rozhodla vytvořit jich jen 6 - a jedno jakoby čisté "plátno", otevřené pro další setkání.
Mnohokrát děkuji TIGA, že jste mě vybrali jako letošní Artist in Residence! Naučila jsem se hodně o nádherné japonské kultuře a prožila mnoho krásných dní plných zážitků tolik jiných než ty, na které jsem zvyklá. Děkuji za všechnu pomoc a za ohromnou šanci pracovat na mém projektu na tak úžasném místě, skvěle vybaveném pro všechny sklářské techniky a plném milých lidí s nadšením pro tvorbu skla. A děkuji, Japonsko, za prožitek ichi-go ichi-e...

 

 

 

 

 

___

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__

___